Gelecek

Şehirlerin oyunlaştırılması tüm dünyada başladı. Türkiye’de ilk Kütahya olarak biz modellemeye başladık. Oyunlaştıracak programlama bütçemiz yok. Şimdilik sadece tasarım ve araştırma yapmaktayız.

MetaHuman teknolojisini kullanmaya başladık. Simülasyonumuz tamamlandığında tarihi karakterler ve yerel kıyafetli figürler başta olmak üzere modellemeye başlayacağız.

Kullandığımız oyun motoru “Unreal Engine 5” artık inanılmaz gerçekçilikte çalışmalar yapmayı sağlıyor. Modellemeye ve araştırmaya odaklanmamız bittiğinde gerçekçiliğe odaklanacağız.

Şimdilik sadece tasarım yapıyoruz. Bir gün içinde gezilebilir, etkileşim kurulabilir şekilde simülasyonumuzu herkesin gezebileceği şekilde yayınlamayı umuyoruz.

Şehirlerin tarihi bölgelerini simüle etmek önemli ama gerçeğini korumak daha önemli. Projemizin Kütahya’nın korunmaya değer yönlerinin korunmasını sağlamasını umuyoruz.

Motion Capture teknolojilerini kullanmaya başladık. Bunlar KÜTOPYA’da tarihi karakterler gezerken çok işlevsel olacak.

Augmented Realisty (AR) ve Virtual Reality (VR) teknolojileri bizi çok heyecanlandırıyor. Gerçek Kütahya’da gezerken sanal olarak eski hallerini görmek, tarihi bilgiler almak gibi projelerde simülasyonumuz kullanılabilir.