Kütahya kalesinin tarihteki en önemli kapısı: Aslanlı Kapı

Kütahya Kalesi’nin “Aslanlı kapısı” modellendi ve belgeseli yapıldı. Gönüllü bir çalışma olan KÜTOPYA projesi kapsamında Kütahya’nın tarihi simülasyonu hazırlanırken Kütahya kalesinin kapıları hakkında da araştırmalar yapıldı. Geçen yüzyıl kaybolan iki aslan heykelinin Kütahya’ya gelen seyyahlar tarafından görüldüğü belirtildi.

KÜTOPYA projesi lideri Abdullah Reha Nazlı, halk arasında “kalenin kapısında aslanlar varmış” söylentilerinin kaynağını tarih araştırmalarında bulduklarını ve modellediklerini belirtti. Kalenin Aşağı Çarşı’ya bakan ve bugün “Hisar Yolu” olarak kullanıma açılan yolun takip edilerek ulaşılan kapısına, tarihteki haline benzer şekilde iki aslan heykeli koyduklarını söyledi.

Projenin tarih danışmanlarından Ensar Bekir Nazlı; “Evliya Çelebi, kalemizin üç kapısı olduğunu belirtir. Ve ilk sıraya da aslanlı kapıyı koyar. Üç kat demirden bir kapı önünde iki mermer aslan heykeli ve gözcü sofaları olduğunu söyler. Bahsettiği gözcü sofaları, kapı ve heykeller günümüze ulaşmamıştır. Ama halk arasında bilinen bir söylenti olarak anılmaya devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

Projenin bir diğer tarih danışmanı İsmail Germiyanoğlu; George Keppel, Clement Huart, Charles Texier gibi seyyahların da Kütahya’ya geldiğinde bu heykeli aradıklarını belirtti. Germinyaoğlu: “Fransız arkeolog Charles Texier, Evliya Çelebi’den 200 yıl sonra Kütahya’ya gelmiştir. Heykellerin birinin kırık olduğunu diğerinin kayıp olduğunu belirtmiştir. Bu heykellerin Kütahya’nın tarihte önemli bir sanat dönemi yaşadığının işareti olduğunu söylemiştir. Bu kırık heykele ne olduğu da bilinmemektedir. Pek çok eserimiz gibi son birkaç yüzyılda yitirilmiştir.”

Heykellerin girişinde bulunduğu ve bugün seyir terası olarak bilinen bölgenin kalenin kalan bölümlerinden çok farklı olduğunu belirten Abdullah Reha Nazlı, bu bölgenin modellenmesi sırasında biraz ilham içeren bir tasarım metodu yürüttüklerini belirtti. Nazlı: “Hem surları çok farklı hem de zemini. Adeta araziye ilave bir yükseklik yapılarak kalenin dışına bir alan yerleştirilmiş. Sanki burada kaleyi savunan orduya ilave birlikler görev yapıyormuş. Burayı ele geçirseniz bile kaleye girmiş olmuyorsunuz, hala kalenin surlarını aşmanız gerekiyor. Aslanlı kapının arkasındaki karargah, hem Evliya Çelebi’nin birinci sıraya koyması hem de çok farklı bir yapısı nedeniyle kesinlikle Kütahya kalesinin en önemli kapısı olsa gerek. Mutlaka kaleye giriş çıkışlar buradan kontrol ediliyordu” şeklinde konuştu. Nazlı, simülasyonu ortaya çıkarırken edindikleri bilgileri ve tarihi delilleri projelerinin web sitesinde herkesin ulaşabileceği şekilde arşivlediklerini söylerine ekledi.

Gazete Kırküç
22.02.2024

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *