Menderes Caddesi’ndeki “Kobakdibi” bölgesinin isminin nereden geldiği keşfedildi

// Menredes Caddesi’ndeki “Kobak” bölgesinin isminin nereden geldiği keşfedildi
İki yıldır gönüllü olarak devam eden KÜTOPYA projesinde Menderes Caddesi’nde “Kobakdibi” denilen bölgeye ismini veren ağaç ile ilgili bilgiler keşfedilerek simülasyona eklendi. Kobak Caddesi, Kobakçayırı, Kobak Çeşmesi, Kobakdibi Mahallesi gibi yerlere ismini veren ağacın bir meşe ağacı olduğu tespit edildi. Kütahya’da palamuta “kobak” denildiği için buradaki meşe ağacı bu bölgeye ismini verdiği öğrenildi.

Proje lideri Abdullah Reha Nazlı; “Tarih boyu Kütahya’nın dışında kalan ve doğudan batıya giden tarihi bir yolumuz var, bugün Mithat Paşa Caddesi olarak biliyoruz. Aşağı Hisar’dan da Ilıpınar’ın çıktığını ve hatta Evliya Çelebi’ye göre değirmen döndürdüğünü biliyoruz. Bu çay ile bu yolun nerede kesiştiğini ararken bugün Emniyet Taksi dediğimiz bölgede kesiştiğini bulduk. Araştırmaya devam ettiğimizde buraya Kobakdibi dendiğini, kitabeli çeşmesinin de bir zamanlar tarihi yol üzerinde olduğunu öğrendik.”

Projenin tarih danışmanlarından İsmail Germiyanoğlu; “Kobakdibi’nin çevreye ismini verdiğini biliyorduk ama isminin nereden geldiğini bilmiyorduk. Ahmet Yakupoğlu’nun anılarında sebebini öğrendik. Burada dev bir meşe ağacı varmış. Yoldan geçenlerin meyvelerinden yediği yüzlerce yıllık bu ağacı daha sonra eski Kütahyalılardan da duyduk.”

Projenin tarih danışmanlarından Ensar Bekir Nazlı; “Kobak kelimesi çok farklı anlamlara geliyor. Kütahya’da meşe ağacının meyvesine deniyormuş. Önemli bir yol üzerinde tam karşısında gür suları olan bir çeşme olan bu ağaç şehrin kültürü arasında yer almış. Bugün bile Menderes Caddesi’nde fıskiyeli havuzun olduğu bölgeye Kobakdibi deniyor. Kültür kendini bir şekilde koruyor.”

Abdullah Reha Nazlı, çeşmeyi, yolu, akarsuyu ve ağacı projelerine ekleyerek 60 yıldır kimsenin anmadığı bu ağacı simüle edip küçük bir belgesel hazırlayarak hatırasını koruma altına aldıklarını söyledi. Kitaplardan, anılardan, sokak isimlerinden, eski fotoğraflardan yola çıkarak şehrin kaybolmakta olan tüm kültürünü korumayı amaçladıklarını sözlerine ekledi. 

Zafer Gazetesi, 22.04.2024

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *